اثر پروانه ای

برنامه نویسی حرفه ای کامپیوتر به زبان سی شارپ - لیست کامل کلمات کلیدی در ʚĭɞ - ßữʈʨɾflỵ ⓔⓕⓕⓔⓒⓣ

مشخصات بلاگ
اثر پروانه ای

اثر پروانه‌ای نام پدیده‌ای است که به دلیل حساسیت سیستم‌های آشوب‌ناک به شرایط اولیه ایجاد می‌شود. این پدیده به این اشاره می‌کند که تغییری کوچک در یک سیستم آشوب‌ناک چون جو سیارهٔ زمین (مثلاً بال‌زدن پروانه) می‌تواند باعث تغییرات شدید (وقوع توفان در کشوری دیگر) در آینده شود.

ایده‌ٔ این‌که پروانه‌ای می‌تواند باعث تغییری آشوبی شود نخستین بار در ۱۹۵۲ در داستان کوتاهی به نام آوای تندر اثر ری بردبری مطرح شد. عبارت «اثر پروانه ای» هم در ۱۹۶۱ در پی مقاله‌ای از ادوارد لورنتس به وجود آمد. وی در صد و سی و نهمین اجلاس ای‌ای‌ای‌اس در سال ۱۹۷۲ مقاله‌ای با این عنوان ارائه داد که «آیا بال‌زدن پروانه‌ای در برزیل می‌تواند باعث ایجاد تندباد در تکزاس شود؟»

آخرین نظرات
 • ۱۱ بهمن ۹۵، ۱۷:۱۸ - فاروق کریمی زاده
  خوب بود.
اثر پروانه ای

۷۴ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۲ ثبت شده است

دانلود کتاب سی شارپ به زبان ساده

با توجه به اینکه اینجانب خواستار یادگیری زبان برنامه نویسی سی شارپ بودم و منبعی که از همه لحاظ به صورت ساده و مبتدی تمام مبانی سی شارپ را پوشش دهد ، را پیدا نکردم در مردادماه سال 1390 تصمیم گرفتم که یک منبع خارجی از این زبان را پیدا کرده و آن را به فارسی روان برگردانم. از میام منابع متعدد وب سایت Visualcsharptutorials.com را به عنوان منبع ترجمه برگزیدم. در این را با داشتن تسلط کافی بر زبان انگلیسی و با مشقت بسیار توانستم این مهم را به پایان برسانم.

تمام وب سایت به فارسی که حدودا" 1400 صفحه می باشد ، ترجمه شده است. ابتدا لازم دانستم یک قسمت از آن را برای مشاهده و دریافت نظرات و پیشنهادات شما بزرگواران بر روی وب قرار دهم. به محض نتیجه گیری از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما ، تمام متن ترجمه شده را به صورت فصل فصل و صفحه آرایی شده در اختیار عموم قرار خواهم داد.

این کتاب از سطح مقدماتی تا پیشرفته را پوشش می دهد. لطفا" نظرات و پیشنهادات خود را از طریق پست الکترونیک بنده (simplecsharp@gmail.com) یا وب سایت MyGem.ir قسمت سی شارپ مطرح بفرمایید.


چند پاراگراف بالا مقدمه مترجم محترم این کتاب، جناب آقای مهندس یونس ابراهیمی بود که عینا" از اول کتاب حاضر آورده شد. به نظر من کتاب بسیار مفیدی هست. این کتاب شامل 6 بخش مجزا می باشد.

دانلود کتاب

با سلام خدمت شما بازدید کننده محترم!

به یاری خداوند یکتا در این مدت کوتاه هرچند با دشواری های فراوان، توانستم تمام کلمات کلیدی غیر زمینه ای زبان برنامه نویسی قدرتمند #C را برای علاقه مندان آماده کنم. اما به هر ترتیب فصل امتحانات پایان ترم نزدیک شده و باید نتیجه خوبی بگیریم. ان شاء الله بعد از امتحانات اگر عمری باقی بود، با مطالب سودمند و آموزش هایی جدید در خدمتتون خواهم بود.

هدف من از ترجمه کلمات کلیدی سی شارپ در وهله اول ارائه منبع فارسی کامل و جامعی بود که مسلما" در کد نویسی هایی که در همین وبنوشت ارائه خواهیم کرد کاربرد فراوان دارند. نه تنها در کدهایی که در اینجا بررسی می کنیم ، بلکه در همه برنامه های سی شارپی که بعد از این در هرجایی خواهید دید، از این کلمات به وفور استفاده می شود. در ضمن با بررسی هایی که این حقیر انجام دادم متوجه فقدان چنین منبع جامعی شدم. این بود که به عنوان اولین گام در آموزش هایم، اقدام به گردآوری کلمات رزرو شده کردم. هرچند ممکن است نیازی به مطالعه از اول تا آخر این مقالات برای کسی وجود نداشته باشد اما خدا را شاکرم که این توفیق را نصیب این بنده سراپا تقصیر نمود تا بتوانم گامی هرچند کوچک شبیه بال زدن یک پروانه در اعتلای علمی کشورم بردارم. امید است خداوند متعال یاری کند و این بال کوچک پروانه اثری شگرف گذاشته و توشه راهی برای خودم و پدر و مادر عزیر تر از جانم باشد... ان شاء الله

دانلود کتاب آموزش سی شارپ
"هدف این کتاب آموزش مهارت های اصولی و ساختار زبان برنامه نویسی #C می باشد. اصولا" بیش تر کتاب ها برنامه نویسی را به وسیله متن توضیح می دهند که این روش برای افراد تازه کار خیلی سنگین می باشد، درصورتی که میزان زیادی از مفاهیم برنامه نویسی می توانند با ترکیبی از کلمات و تصاویر و جداول گیرایی بهتری را داشته باشند.
بیشتر ما بصری فکر می کنیم و تصاویر و جداول می توانند ما را در درک بهتر مفاهیم یاری کنند.
در چندین سال آموزش برنامه نویسی ، فهمیده ام که تصاویری را که بر روی وایت بورد رسم می کردم یکی از سریع ترین چیزهایی بوده است که دانش آموزان را در فهم مفاهیمی که قصد آموزش آن را داشتم، کمک می کرده است.
به هرحال تنها تصاویر آموزشی برای تشریح زبان و پایگاه برنامه نویسی کافی نیستند. هدف از کتاب پیدا کردن بهترین ترکیب از کلمات و تصاویر می باشد تا به شما یک درک کامل از زبان بدهد و قابلیت استفاده به عنوان یک مرجع خوب را داشته باشد.
این کتاب برای هرکس که علاقه به یادگیری مباحثی راجع به زبان #C دارد، از برنامه نویسان مبتدی گرفته تا برنامه نویسان حرفه ای که چندین سال با زبان های برنامه نویسی کار کرده اند، نوشته شده است."
چند پاراگراف بالا مقدمه نویسنده کتاب حاضر است که متأسفانه نمی دانم اسم نویسنده محترم این کتاب چیست. اما با نگاهی گذرا به نظرم رسید که کتاب مفیدی باشد. این شد آنرا برای دانلود در وبلاگ قرار دادم. امیدوارم مفید واقع شود.

بیان while یک بیان (دستور) یا بلوکی از بیان ها را تا زمانی که عبارت تعیین شده اش به false ارزیابی شود، اجرا می کند.

مثال

  class WhileTest 
  {
    static void Main() 
    {
      int n = 1;
      while (n < 6) 
      {
        Console.WriteLine("Current value of n is {0}", n);
        n++;
      }
    }
  }
  /*
    Output:
    Current value of n is 1
    Current value of n is 2
    Current value of n is 3
    Current value of n is 4
    Current value of n is 5
   */

کلمه کلیدی volatile (فرّار) نشان می دهد که یک فیلد می تواند توسط چندین ریسمان (thread) که همزمان درحال اجرا هستند، دستکاری شود. فیلدهایی که بصورت volatile اعلان شده اند، مورد بهینه سازی های کامپایلری ای که فرضشان دسترسی تک ریسمانی است قرار نمی گیرند. این کار تضمین می کند که مقدار فیلد در همه زمان ها به روز ترین مقدار است.

اصلاحگر volatile معمولا" برای فیلدی که بدون بیان lock توسط چندین ریسمان مورد دسترسی قرار می گیرد، استفاده می شود.

کلمه کلیدی volatile را می توان رو فیلدهایی از نوع های زیر اعمال کرد:

 • نوع های مرجع.
 • نوع های اشاره گر (در یک زمینه نا امن (unsafe contenxt)). توجه کنید که با اینکه اشاره گر خودش می تواند volatile باشد، شیئی که اشاره گر به آن اشاره می کند نمی تواند volatile باشد. به بیانی دیگر، شما نمی توانید "اشاره گر به volatile" اعلان کنید.
 • نوع هایی مثل sbyte، byte، short، ushort، int، uint، char، float و bool.
 • نوع شمارشی ای که نوع پایه آن یکی از نوع های byte، sbyte، short، ushort، int یا uint باشد.
 • پارامتر نوع جنریکی که بصورت نوع مرجع شناخته شده باشد.
 • IntPtr و UIntPtr .

کلمه کلیدی virtual برای اصلاح متد، پراپرتی، شاخصگر یا اعلان رویداد استفاده می شود و به آنها اجازه می دهد که در کلاس مشتق شده رونویسی (override) شوند. برای مثال، این متد می تواند توسط هر کلاسی که از آن ارث بری می کند، رونویسی شود.

public virtual double Area() 
{
  return x * y;
}

پیاده سازی یک عضو مجازی (virtual) را می توان توسط عضو رونویسی کننده در یک کلاس مشتق شده، عوض کرد.

ملاحظات

وقتی یک متد مجازی فراخوانی می شود، نوع زمان-اجرای آن شیئ برای عضو رونویسی کننده بررسی می شود. عضو رونویسی کننده، در کلاس مشتق شده فراخوانی می شود، که ممکن است همان عضو اصلی باشد (اگر هیچ کلاس مشتق شده ای، آن عضو را رو نویسی نکرده باشد).

بطور پیش فرض، متدها غیر-مجازی هستند. شما نمی توانید متد غیر مجازی را رونویسی کنید.

یک املاء (syntax) راحت که درستی استفاده از اشیاء IDisposable را تضمین میکند را ارائه می دهد.

مثال

مثال زیر چگونگی استفاده از بیان using را نشان می دهد.

using (Font font1 = new Font("Arial", 10.0f)) 
{
  byte charset = font1.GdiCharSet;
}

ملاحظات

File و Font نمونه هایی از نوع های مدیریت شده (managed) هستند که منابع مدیریت نشده (unmanaged) را دستیابی می کنند (در این مورد دستگیره های فایل و زمینه ها دستگاه (دستگاهی که قرار است فونت در آنجا به نمایش در بیاید)) انواع گوناگون دیگری از منابع مدیریت نشده و نوع های کتابخانه کلاسی که آنها را کپسوله می کنند وجود دارد. همه ی چنین نوع هایی باید رابط IDisposable را پیاده سازی کنند.