اثر پروانه ای

برنامه نویسی حرفه ای کامپیوتر به زبان سی شارپ - لیست کامل کلمات کلیدی در ʚĭɞ - ßữʈʨɾflỵ ⓔⓕⓕⓔⓒⓣ

مشخصات بلاگ
اثر پروانه ای

اثر پروانه‌ای نام پدیده‌ای است که به دلیل حساسیت سیستم‌های آشوب‌ناک به شرایط اولیه ایجاد می‌شود. این پدیده به این اشاره می‌کند که تغییری کوچک در یک سیستم آشوب‌ناک چون جو سیارهٔ زمین (مثلاً بال‌زدن پروانه) می‌تواند باعث تغییرات شدید (وقوع توفان در کشوری دیگر) در آینده شود.

ایده‌ٔ این‌که پروانه‌ای می‌تواند باعث تغییری آشوبی شود نخستین بار در ۱۹۵۲ در داستان کوتاهی به نام آوای تندر اثر ری بردبری مطرح شد. عبارت «اثر پروانه ای» هم در ۱۹۶۱ در پی مقاله‌ای از ادوارد لورنتس به وجود آمد. وی در صد و سی و نهمین اجلاس ای‌ای‌ای‌اس در سال ۱۹۷۲ مقاله‌ای با این عنوان ارائه داد که «آیا بال‌زدن پروانه‌ای در برزیل می‌تواند باعث ایجاد تندباد در تکزاس شود؟»

آخرین نظرات
  • ۱۱ بهمن ۹۵، ۱۷:۱۸ - فاروق کریمی زاده
    خوب بود.
اثر پروانه ای

۷ مطلب در آبان ۱۳۹۲ ثبت شده است

make a world where your children are stronger than you ever wer

دنیایی بسازید که فرزندانتان همیشه قدرتمندتر از شما باشند.

امروز یه ضرب المثل از یکی شنیدم که اگه اونو به قوی ترین ابر کامپیوترها با بهترین نرم افزارهای تجزیه و تحلیل هوشمند هم بدیم قطعا" یا هنگ می کنه یا به جواب عجیب و غریبی میرسه. ضرب المثل که دارم درموردش صحبت می کنم اینه:

یک جا باشی، همه جا هستی؛ همه جا باشی، هیچ جا نیستی!!

در صورتی که اون کامپیوتر بیچاره هنگ نکنه! به جواب زیر میرسه احتمالا" :


1=∞ , ∞=0 → 1=0

تابع یک برنامه نویس قهوه رو بعنوان پارامتر دریافت می کنه و خروجی اون کُد هست. کاش برعکسش هم امکان پذیر بود. یعنی یه کدی که به تابع می دادیم و تابع به ما قهوه می داد و در نهایت اون قهوه تبدیل به برنامه نویس می‌شد. :| (نویسنده حالش خوش نیس شوما به دل نگیر)

مهندس های کامپیوتر هرگز نمی میرند... آنها فقط آفلاین می شوند.

اونایی که شاگرد من بودن می دونن :)

فکر کنم الآن خیلیا علت اینکه درس آمار رو می افتادنو فهمیدن!! :| (شوخی میکنما به خودتون نگیرید)
وقتی ماشین حساب اینه! وای به حال دانشجو...

عبارت های لامبدا (Lambda Expressions)

سی شارپ 2.0 متدهای بی‌نام را معرفی کرد، که تا اینجا این گونه از متدها را بررسی کردیم. هرچند املاء متدهای بی‌نام تا حدودی طولانی بوده و نیاز به اطلاعاتی دارد که خود کامپایلر از آنها مطلع است. بجای اینکه مجبور باشید این اطلاعات تکراری را الحاق کنید، سی شارپ 3.0 عبارت های لامبدا را معرفی کرده که املاء و نگارش متدهای بی‌نام را کاهش داده است. شاید بخواهید بجای استفاده از متدهای بی‌نام از عبارت های لامبدا استفاده کنید. در حقیقت، اگر عبارت های لامبدا زودتر معرفی شده بودند، دیگر هرگز متدهای بی‌نام وجود نداشتند.

در نگارش متدهای بی‌نام، کلمه کلیدی delegate مازاد بر احتیاج است؛ به این علت که خود کامپایلر می بیند که شما درحال انتساب متد به delegate هستید. شما می توانید با انجام کارهای زیر، بسادگی، یک متد بی‌نام را به یک عبارت لامبدا تبدیل کنید:

  • کلیدواژه delegate را حذف کنید.
  • عملگر لامبدا ( <= ) را مابین لیست پارامترها و بدنه متد بی نام قرار دهید. عملگر لامبدا بصورت "می رود به" (goes to) خوانده می‌شود.

تکه کد زیر این تبدیل را نشان می دهد. خط اول یک متد بی نام را که به متغیر del انتساب داده شده را نشان می دهد. خط دوم همان متد بی نام را بعد از آنکه به عبارت لامبدا تبدیل شده را نشان می دهد که به متغیر le1 منتسب شده است.